fbpx

צרו קשר

מאמרים חדשים

Construction worker has an accident while working on new house

פגיעה בעבודה יכולה להצטבר במשך שנים. מתי מגיע פיצוי?

עובדים שלא מודעים לזכויותיהם מפסידים עשרות ולפעמים מאות אלפי שקלים שמגיעים להם בשל פגיעה עקב תנאי עבודתם. מהן מחלות מקצוע ופגיעות מיקרוטראומה? מדריך

עובדים רבים אינם מודעים לכך שמגיע להם פיצוי על פגיעה הקשורה לעבודתם, גם אם זו לא תאונת עבודה. בעוד שתאונת עבודה מוגדרת כאירוע פתאומי, בלתי צפוי ובלתי מתוכנן, שגרם לעובד לפגיעה פיזית או נפשית, יש פגיעות שמתגלות רק אחרי שנים של עבודה זאת עקב מחלות מקצוע או פגיעות בעבודה מסוג מיקרוטראומה. 

תורת המיקרוטראומה נוצרה בפסיקה והיא עוסקת במצב בו העובד ניזוק כתוצאה ממספר פגיעות זעירות, אשר כל אחת מהן, בנפרד, גרמה לנזק זעיר יחסית, שלא ניתן לאבחון, אך הצטברותן של כל הפגיעות יחדיו גרמה לנזק ממשי אשר פוגע בכושר עבודת של הניזוק-הנפגע.

ניתן למנות מספר רב של מחלות מקצוע או פגיעות בעבודה מסוג מיקרוטראומה וכל מקרה נבחן לגופו. ברשימה זו נמנה ליקויים מרכזיים שהוכרו על ידי ביטוח לאומי או בית הדין לעבודה כפגיעת עבודה. 

תסמונת התעלה הקרפלית – CTS ו/או לכידה אולנרית:

רדימות ונימולים באצבעות, כאבים במרפקים ו/או בשורשי כפות הידיים, חולשה בידיים וירידה בתחושה באצבעות.

מתסמונות האלה סובלים בעיקר עובדי כפיים שעבודתם מצריכה שימוש מאומץ בכפות הידיים. למשל, עבודות נגרות, עבודות מסגרות, עבודות אלומיניום, עבודות מכונאות רכב, חשמל רכב, פחחות רכב, עובדי בניין, עובדי חשמל, אינסטלטורים, רצפים, ברזלנים-עובדי ברזל בניין, מפעילי כלים כבדים כמו מחפרונים, יעה זחלי, שופלים, מכבשים וכן עובדים שעבודתם כרוכה בתנועות חוזרניות או עם מכשירים רוטטים וכן עקב עבודות הקלדה מרובה (אנשי מחשבים, מזכירות וקלדניות). 

פגיעות אורתופדיות

מדובר למשל במחלות כתפיים הנגרמות עקב עבודה עם מאמץ רב על הכתפיים והידיים, בין אם הן מעל גובה השכם או מאמץ במשיכות, השחלות וכדומה.

בעיות אורטופדיות נוספות הן בעיות ברכיים (מחלת הרצפים) או בעיות גב (מחלת הסבלים והאנשים שרוב עבודתם כרוכה בהרמת משאות כבדים).

טנטון

עבודה בתנאי רעש חזק לאורך זמן עלולה לגרום לצפצופים באוזניים וליקוי שמיעה.

תסמונת ראיית המחשב (CVS-computer vision syndrome)

יובש ניכר בעיניים ופגיעה בראייה עקב ישיבה ממושכת מול מסך מחשב.

מחלות עור

מחלות נפוצות בקרב עובדים עם חשיפה גבוהה לשמש.

מחלות קשות כמו פרקינסון או סרטן

כתוצאה מחשיפה לחומרים כימיים, דלקים ורעלים מסוכנים.

מחלות ריאה

סיליקוזיס היא סוג של מחלת ריאות אשר נגרמת עקב שאיפת חלקיקי אבק קטנטנים של סיליקה חופשית (צורן דו-חמצני) ואשר גורמת לתגובה דלקתית של רקמת הריאות וייתכן גם לשחפת ואף לסרטן ריאות.
מטבע הדברים, מחלת הסיליקוזיס עלולה להתרחש, בעיקר, בקרב עובדים אשר חשופים במסגרת עבודתם לאבק סיליקטים, כגון עובדי בניין, עובדי תעשיית עיבוד האבן והשיש, ובמיוחד בכל הקשור לעיבוד משטחי קווארץ מלאכותיים כגון אבן קיסר, תעשיית הזכוכית, כורי פחם, פועלי מחצבות, מנהרות, ומכרות, סתתים, עובדים בהתזת חול וכדומה.

המחלה איננה מופיעה מייד עם החשיפה לאבק הסיליקה, אלא היא מתפתחת בהדרגה בגוף במשך שנים רבות, בין 10 ל-30 שנה, בהתאם להיקף החשיפה של העובד לאבק הסיליקה.

תסמיניה הראשונים דומים לאלו של דלקת ריאות (בעיקר, קוצר נשימה, צפצופים ושיעול) והיא גורמת לירידה הדרגתית בתפקוד הריאות, אשר עלולה לפגוע באופן משמעותי בכושר התפקוד הפיזי של מי שלוקה בה.

למרבה הצער, גם בישראל חלה עליה משמעותית בשנים האחרונות בשכיחות המחלה בקרב עובדי התעשיות שחשופים לאבק הסיליקה.

עליה זו הביאה לחקיקת תקנות בטיחות בעבודה אשר נועדו להגן ככל הניתן על עובדים אלו מפני התפרצות המחלה.

תקנות אלו עוסקות בין היתר בהגבלות באשר לחשיפה המותרת לאבק מזיק, חובות המעסיק לגבי נקיטת אמצעי זהירות ואספקת ציוד מגן אישי לעובדים שחשופים לאבק מזיק.

בנוסף, נקבע תקן ישראלי לגבי לוחות אבן פולימרית למשטחי עבודה, אשר עוסק בין היתר באופן סימון לוחות אלו ובחובה לספק למזמין שלהן הוראות עיבוד, התקנה, שימוש ותחזוקה.

באילו נסיבות תוכר סיליקוזיס כפגיעת עבודה?

מחלת הסיליקוזיס מוכרת עקרונית על ידי המוסד לביטוח לאומי כפגיעת עבודה בשל מחלת מקצוע בקרב עובדים החשופים לאבק סיליקטים. לחילופין או בנוסף ניתן להכיר בסיליקוזיס כפגיעת עבודה בהתאם לתורת המיקרוטראומה.

במסגרת תדריך לרופאי נפגעי עבודה שפירסם המוסד לביטוח לאומי באוגוסט 2013 הובהר כי החלטת המוסד בתביעות של עובדים הנוגעות לאבק מזיק מושתתת על עקרונות שקובעת הוועדה הרפואית הארצית לאבק מזיק. 

כך למשל, הוועדה קבעה בין היתר כי יש להכיר בסרטן ריאה בעובדים החשופים לאבק סיליקה חופשית כמחלת מקצוע, רק אם קיימים ממצאים רנטגניים או פתולוגיים המתאימים לסיליקוזיס ושניתן לקשור את המחלה סיבתית, עובדתית ומשפטית לתנאי העבודה. 

במקרים רבים יש קושי להוכיח את הקשר בין המחלה לבין עבודתו של המבוטח. מבוטחים רבים נתקלים בסירוב מצד ביטוח לאומי להכיר בפגיעה שלהם, על בסיס טענה כי מדובר בתחלואה טבעית שאינה קשורה לעבודה.

בנסיבות אלה יש חשיבות להגשת התביעה בסמוך לגילוי המחלה ולליווי משפטי מקצועי שיגדיל את סיכויי ההצלחה.  

עו"ד אשרף סבאג עוסק בדיני נזיקין וביטוח ומתמחה בנזקי גוף, תאונות דרכים, תאונות עבודה, מחלות מקצוע, תביעות ביטוח לאומי, תאונות אישיות, ביטוח חיים ורשלנות רפואית.

פורסם באתר פסק דין

עוד מאמרים בנושא…

אכיפה
ברקוביץ אהרוני זיו עורכי דין

אכיפה פלילית

​ההליך הפלילי נועד להביא לענישה של עברייני חוק ולהרתעה מפני ביצוע עבירות.

קרא עוד »
אכיפה
ברקוביץ אהרוני זיו עורכי דין

אכיפה מינהלית

הודעה למעסיקים – מצב חירום בשל נגיף הקורונה במסגרת תקנות שעת חירום (נגיף קורונה החדש) (הארכת מודע ודחיית מועדים), התש"ף – 2020 מיום 25.3.2020 נקבעה

קרא עוד »
דיני עבודה
ברקוביץ אהרוני זיו עורכי דין

אכיפה אזרחית

​סמכות לנקוט בהליכים לאכיפה אזרחית נתונה לממונים על שני תחומים, במשרד העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים.

קרא עוד »
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
דילוג לתוכן