מאמרים חדשים

עורך דין ליטיגציה

עורך דין ליטיגציה ממלא תפקיד מכריע במערכת המשפט, המתמחה בייצוג וייעוץ ללקוחות בתביעות אזרחיות. עורכי

קרא עוד »

תחומי התמחות

צרו קשר

קטגוריות
ארכיון
פברואר 2024
א ב ג ד ה ו ש
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
2526272829  
ברקוביץ אהרוני זיו עורכי דין

ברקוביץ אהרוני זיו עורכי דין

שי לחג בחל"ת ומיסוי

האם המעסיק חייב במתן שי לחג בחל"ת? האם יש מיסוי בגין שי לחג?

בתקופת החל"ת אין ניתוק של יחסי עובד מעסיק ומערכת היחסים "מוקפאת".

אנו מתקרבים לחג הפסח ומעסיקים רבים אשר נאלצו להוציא עובדים רבים לחל"ת שואלים עצמם האם בחובתם להעניק לעובדים בחל"ת שי לחג.

ראשית כל יצוין שאין בחוק מקור אשר מחייב את המעסיק להעניק שי לחג לעובדיו.

ניתן למצוא חיוב פרטני במתן שי לחג בהסכמים קיבוצייםצווי הרחבה או בהסכמי העסקה אישיים.

מקורו של השי לחג הינו בנוהג אשר השתרש בעולם העבודה.

המעסיק רשאי להעניק שי לחג בכסף או במתנה.

לאור העובדה שאין מקור חוקי המחייב במתן שי לחג ולאור העובדה שיחסי העבודה בים העובדת למעסיק מושעים הרי שאין חובה במתן שי לחג.

מעסיקים אשר מחוייבים מכוח הסכם קיבוצי צו הרחבה או הסכם העסקה אישי יהיה בחובתם לכבד את ההסכם ולהעניק שי לחג גם אם העובד בחל"ת.

ישנה גישה אשר טוענת שהפסקה במתן שי לחג עלול להוות הרעה בתנאי העסקה המאפשר לעובד להתפטר בדים מפוטר ולקבל פיצויי פיטורים.

גישה זו אינה סבירה לאור המצב במשק ולאור העובדה שיהיה על העובד להוכיח כי אי מתן שי לחג גרם לפגיעה ממשית.

שעה ששי לחג מהווה הטבה בין אם בכסף ובין אם בשווה כסף, הרי ששי לחג הינו הכנסה החייבת במס על פי סעיף 2(2) לפקודת מס הכנסה.

המעסיק יבצע זקיפת שווי על פי הערך הנקוב של השי, אך אם רכש המעסיק את השי בערך נמוך יותר (בהנחה) יהיה על המעסיק לזקוף שווי לפי העלות בפועל של השי.

לעניין גילום שי לחג, גם כאן נראה שהדין אינו נותן הוראה בעניין, ומעסיקים רשאים לבצע גילום לשי לחגים.

עוד מאמרים

תוכן עניינים