מאמרים חדשים

תחומי התמחות

צרו קשר

קטגוריות
ארכיון
יוני 2024
א ב ג ד ה ו ש
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  
Picture of ברקוביץ אהרוני זיו עורכי דין

ברקוביץ אהרוני זיו עורכי דין

ביטל הסכם למכירת קרקע חקלאית – אבל לא החזיר את הכסף

שנים אחרי שהרוכש שילם הודיע בעל החלקה שההסכם לא חוקי. אלא שכדי לקבל את כספו חזרה נאלץ הרוכש לתבוע אותו. בית המשפט חייב את הבעלים לשלם כ-127 אלף שקלים עבור החזר מלא כולל הפרשי ריבית והצמדה והוצאות.

בעל קרקע חקלאית, שביטל הסכם מכר מ-2011 בטענה שאסור היה לו למכור אותה לפי החוק, סירב להחזיר לרוכש את הכסף. השופטת ברכה לכמן מבית משפט השלום בטבריה, קיבלה לאחרונה תביעה שהגיש נגדו הרוכש והבהירה שעם ביטול ההסכם היה עליו להשיב את התמורה שקיבל. היא חייבה אותו להחזיר לרוכש כ-127 אלף שקלים – סכום שכולל הפרשי ריבית והצמדה והוצאות על התנהלותו.

חקלאי שבבעלותו משק בגליל העליון רכש ב-2011 5 דונם של קרקע חקלאית תמורת כ-86 אלף שקלים ששולמו בשישה שיקים. מאחר שבאותה תקופה הקרקע הושכרה, סוכם כי יקבל אותה לידיו ב-2019 לאחר שהסכם השכירות יסתיים. אלא שכחצי שנה לפני שהיה אמור לקבל את החזקה שלח לו המוכר הודעת ביטול, בטענה שאסור היה לו למכור את הקרקע ללא אישור מרמ"י, הסוכנות היהודית ואגודת חקלאי מטולה. באותו מכתב הוא גם הצהיר שיחזיר לו את כספו.

למרות זאת, הרוכש לא קיבל החזר וגילה שהקרקע הושכרה לאדם אחר. בעקבות זאת הוא הגיש בקשה לצו מניעה אבל הסכים למחוק אותה לאחר שבדיון הצהיר המוכר שיחזיר לו את הכסף.

לאחר שהמוכר לא עמד במילתו נאלץ הרוכש לתבוע אותו. בתגובה לתביעה טען המוכר כי הרוכש חקלאי ותיק והיה אמור לדעת שההסכם ביניהם לא חוקי. משכך, הוא לא חייב להחזיר לו את הכסף. מלבד זאת, הרוכש לא שילם את כל התמורה וגרם לו לנזקים כיוון שהיה זקוק לכספים להחזר הלוואה. לפיכך, הוא טען שהרוכש הפר את ההסכם ולכן מותר היה לו לקזז מהתשלום פיצוי על נזקים או לפחות את הפיצוי המוסכם של 25,000 דולר שנקבע בו.  

לאחר שהמוכר עומת עם העובדה שכל השיקים שנמסרו לו נפרעו וחתימתו מופיעה עליהם מאחור, הוא טען כי רק חלק נפרע. לאחר מכן, הוא שינה את הגרסה וטען שרק שיק אחד נפרע על ידי המלווה שלו. בהמשך, הוא העלה גרסה חדשה שבה טען כי חתם בטעות והחתימה על השיק שנפרע זויפה.

גרסה לא מהימנה

השופטת ברכה לחמן קבעה כי אין ספק שההסכם מבוטל, שכן לפי חוק ההתיישבות אסור להעביר זכויות בקרקע חקלאית ללא אישור. במצב כזה חוק החוזים קובע שכל צד צריך להחזיר את מה שקיבל לפי החוזה. מאחר שהחזקה בקרקע מעולם לא נמסרה לתובע – הוא לא צריך להחזיר דבר. מכאן שהנתבע צריך להחזיר לו את מלוא התמורה בתוספת הפרשי ריבית והצמדה מיום התשלום. 

השופטת המשיכה ודחתה את טענות הנתבע בסוגיית התשלום. היא קבעה כי נציגת בנק העידה שהנתבע פדה חמישה שיקים במזומן והוצג גם מסמך מבנק אחר שאישר כי השיק השישי נפדה על ידי המלווה. כמו כן היא הפנתה לחשבוניות ולקבלות שהנפיק הנתבע, והבהירה כי גרסתו המשתנה לא הייתה מהימנה ולא סתרה את הראיות.

לבסוף, באשר לטענת ההפרה, השופטת קבעה כי גם אם הנתבע היה מוכיח אותה – מה שלא קרה – לא נהוג לפסוק פיצויים על הפרת חוזה שבוטל בשל אי חוקיות.

לפיכך התביעה התקבלה. הנתבע חויב לשלם לתובע כ-103 אלף שקלים (כולל הפרשי ריבית והצמדה) ועוד כ-24 אלף שקלים הוצאות ושכר טרחת עו"ד. 

  • ב"כ התובע: עו"ד ניצן אפגין
  • ב"כ הנתבע: מועתז נסאר, עו"ד מקרקעין עפ"י מינוי לפי חוק הסיוע המשפטי

עו"ד אלון אברהמוב עוסק/ת ב- דיני מקרקעין
** הכותב/ת לא ייצג/ה בתיק.

פורסם באתר פסק דין

 

עוד באותו נושא…

דיני מקרקעין
ברקוביץ אהרוני זיו עורכי דין

דיני מקרקעין

דיני המקרקעין משמשים בסיס לכל הנושאים המשפטיים הקשורים בעסקאות רכוש. הוא מקיף מגוון רחב של עקרונות ותקנות משפטיים המסדירים את הקנייה, המכירה והבעלות של מקרקעין.

קרא עוד »
דיני מקרקעין
ברקוביץ אהרוני זיו עורכי דין

עו"דקאסט – מי צריך לשלם דמי תיווך?

עו"ד ינון פריד שעוסק בנדל"ן וחוזים עושה סדר בחוק המתווכים ומסביר מה חשוב לדעת בין אם מדובר בקנייה, מכירה או שכירות, רוב האנשים נתקלים בשלב

קרא עוד »
דיני מקרקעין
ברקוביץ אהרוני זיו עורכי דין

מכירת זכות במקרקעין – חישוב המס

מס שבח בעת מכירת זכות במקרקעין נוצר שבח המהווה את סכום ההפרש בין שווי מכירת הזכות לשווי רכישתה בניכוי הוצאות ובתוספת פחת. השבח מגלם בתוכו

קרא עוד »
דיני מקרקעין
ברקוביץ אהרוני זיו עורכי דין

דיני מקרקעין – סעיף 73 לחוק מסוי מקרקעין הצהרה למנהל על ביצוע העסקה

על-פי סעיף 73(א) לחוק, המוכר זכות במקרקעין ימסור למנהל, תוך 30 ימים מיום המכירה. אופן הגשת ההצהרה הסבר כללי סעיף 73 לחוק מסוי מקרקעין קובע

קרא עוד »
דיני מקרקעין
ברקוביץ אהרוני זיו עורכי דין

הצהרה על מכירת/רכישת זכות במקרקעין

סעיף 73(א) על-פי סעיף 73(א) לחוק, המוכר זכות במקרקעין ימסור למנהל, תוך 30 ימים מיום המכירה, הצהרה המפרטת את: פרטי הזכות פרטי העסקה התמורה בעד

קרא עוד »
דיני מקרקעין
ברקוביץ אהרוני זיו עורכי דין

מדריך למוכר / רוכש זכות במקרקעין

מבוא חוק מיסוי מקרקעין (שבח ורכישה), התשכ"ג-1963 (ובשמו הקודם חוק מס שבח מקרקעין) נכנס לתוקפו ביום 22.08.1963. במהלך השנים תוקן החוק מספר רב של פעמים

קרא עוד »

תוכן עניינים