מאמרים חדשים

נפגעי עבודה – המדריך המלא

נפגעי עבודה מי מבוטח אלה המבוטחים בביטוח נפגעי עבודה: עובד שכיר עובד עצמאי, בתנאי שהוא

קרא עוד »

תחומי התמחות

צרו קשר

קטגוריות
ארכיון
יוני 2024
א ב ג ד ה ו ש
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  
Picture of ברקוביץ אהרוני זיו עורכי דין

ברקוביץ אהרוני זיו עורכי דין

גם המוכרת וגם הקונים הפרו את הסכם המכר: מי יפצה את מי?

הקונים איחרו בתשלום ואילו המוכרת לא רשמה את הזכויות על שמם במשך שנים. השופט קבע כי שני הצדדים צריכים לשלם זה לזה את אותו פיצוי מוסכם. עם זאת, המוכרת כן חויבה בהוצאות משפט

בית משפט השלום בחדרה הכריע לאחרונה בתביעות הדדיות של מוכרת ורוכשים של דירה בחיפה לפיצויים מוסכמים על הפרת הסכם מכרהשופט יעקב גולדברג קבע כי הרוכשים הפרו את ההסכם משום שאיחרו בכמעט חודש בהעברת התשלום על הדירה, ואילו המוכרת הפרה אותו משום שעיכבה במשך שנים את רישום הזכויות על שמם. שני הצדדים חויבו לשלם אחד לשני פיצויים מוסכמים של 100 אלף שקלים, אבל מאחר שההתנהלות של המוכרת הייתה חמורה יותר היא חויבה בהוצאות של כ-20,000 שקלים.

בני זוג רכשו ב-2012 דירה בחיפה תמורת 1,470,000 שקלים. הדירה עדיין לא הייתה רשומה אז על שם המוכרת ולפיכך סוכם שהרוכשים יעבירו לה תשלום ראשון של 147,000 שקלים במעמד החתימה ואת היתרה תוך 14 ימים מיום שהזכויות יירשמו על שמה.

בפועל הרוכשים שילמו את מלוא התמורה באיחור של כמעט חודש כיוון שהתעכבו עם קבלת המשכנתה, ולפיכך המוכרת סירבה לפעול לרישום הזכויות על שמם עד שישלמו לה 100 אלף שקלים בהתאם לסעיף הפיצויים המוסכמים על הפרה יסודית בהסכם. כך יצא, שבמשך כ-7 שנים הדירה עוד לא הייתה שלהם בטאבו.

ב-2019 המוכרת הגישה נגדם תביעה לתשלום הפיצויים המוסכמים בשל האיחור בתשלום. הרוכשים טענו בתגובה כי המוכרת גרמה לעיכובים, בין היתר כשלא עשתה את הפעולות הדרושות לרישום הזכויות על שמה. בנוסף, הם הגישו נגדה תביעה נגדית שבה טענו כי היא זו שהפרה את ההסכם כשסירבה לרשום את הזכויות על שמם גם אחרי ששילמו הכל.

המוכרת הגיבה בטענה שלמעשה הרוכשים לא העבירו לה את מלוא התשלום כיוון שסירבו לשלם את הפיצויים המוסכמים. במילים אחרות, היא טענה שהפיצויים המוסכמים הם חלק מהתמורה החוזית ומשלא שולמו היא עדיין לא חייבת לרשום את הזכויות על שמם (יצוין כי תוך כדי ניהול המשפט היא העבירה לרוכשים את כל המסמכים הדרושים לצורך כך).

 לא חלק מהתמורה

השופט יעקב גודלברג קיבל את שתי התביעות. הוא קבע כי אין ספק שהרוכשים הפרו את הסכם המכר מאחר שלא שילמו את התמורה תוך 14 יום מיום שבו הזכויות נרשמו על שם המוכרת. השופט דחה את טענותיהם לעניין אחריותה לעיכוב וחייב אותם לשלם לה את הפיצויים המוסכמים.

אלא שבצד זאת, השופט פסק שגם המוכרת הפרה את ההסכם ומחויבת בפיצוי המוסכם מאחר שלא רשמה את הזכויות על שם הרוכשים מיד לאחר השלמת התשלום. בהקשר הזה, דחה השופט את הטענה כי הפיצויים המוסכמים היו חלק מהתמורה החוזית. הוא קבע כי בהסכם המכר הייתה הפרדה ברורה בין התמורה עבור הדירה לבין הפיצויים על הפרתו. עניין זה, הוא הוסיף, אף הגיוני שכן הזכות של כל צד לקבל פיצוי על הפרה לא משחררת את הצד השני ממילוי החובות החוזיות שלו לאחר שההפרה תוקנה.

התוצאה הסופית הייתה לפיכך שכל אחד מהצדדים צריך לשלם לאחר סכום זהה – כך שאף צד לא חייב לשני דבר. עם זאת, השופט כן חייב את המוכרת לשלם לרוכשים הוצאות משפט ושכר טרחת עו"ד של כ-20,000 שקלים מאחר שהתנהלותה הייתה חמורה יותר.

עו"ד דודי מאור עוסק/ת ב- דיני מקרקעין
** הכותב/ת לא ייצג/ה בתיק.

פורסם באתר פסק דין

עוד באותו נושא…
דיני מקרקעין
דיני מקרקעין

דיני המקרקעין משמשים בסיס לכל הנושאים המשפטיים הקשורים בעסקאות רכוש. הוא מקיף מגוון רחב של עקרונות ותקנות...

התחדשות עירונית
התחדשות עירונית: התיקון שמאפשר ביטול חוזים

בימים האחרונים נכנס לתוקף תיקון חוק שמאפשר לבעלי דירות בפרויקטים תקועים לבטל את ההסכם. לא בטוח שזה מה...

Blue Modern World Health Day Banner (4)
עו"דקאסט - מי צריך לשלם דמי תיווך?

עו"ד ינון פריד שעוסק בנדל"ן וחוזים עושה סדר בחוק המתווכים ומסביר מה חשוב לדעת בין אם מדובר...

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

תוכן עניינים