מאמרים חדשים

תחומי התמחות

צרו קשר

קטגוריות
ארכיון
יוני 2024
א ב ג ד ה ו ש
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  
יחסי עובד מעביד
Picture of ברקוביץ אהרוני זיו עורכי דין

ברקוביץ אהרוני זיו עורכי דין

זכויות עובדים

שוק העבודה בישראל ובמדינות רבות בעולם המערבי הולך ונעשה תחרותי ותובעני יותר, מה שמחייב עובדים להעניק מעצמם כדי זכות בהערכה.

מנגד, ישנה מגמה של צמצום זכויות עובדים עד כדי כך שלא מעט מועסקים אינם מכירים את זכויותיהם. היציאה לעולם העבודה מחייבת את כל המועסקים לא רק להיכנס לעולם תובעני ותחרותי במיוחד אלא גם להכיר את זכויותיהם ולשמור על מעמדם מול המעסיקים.

מול חוסר הידע של העובדים גם מעסיקים רבים אינם מכירים את זכויות העובדים ואת החקיקה בנושא שמשתנה כל הזמן. יתר על כן לא מעט עובדים חוששים בהכירם את זכויותיהם לתבוע אותם. חשוב להבהיר שלא בכדי קיים בית משפט נפרד לענייני עבודה. המטרה היא לאפשר למערכת המשפט לאכוף ולעמוד בחוקים ובזכויות שמוקנים לעובדים.

יחסי עובד מעביד

עוד ראוי להבהיר שהחוק בישראל מאד מתקדם בהגנה על עובדים וטומן בחובו זכויות רבות, אולם לא תמיד קל ולהוכיח שאכן מתקיימים יחסי עובד מעביד.

הפרמטרים לקביעת יחסי עובד מעביד הם מקום העבודה, נחיצות העובד לארגון, משך השעות שבהן מועסק העובד, כלי העבודה, אופן הפיקוח על העובד ומשך ההתקשרות עמו. בית המשפט מכריע לפי התמונה הכללית שעולה מתוך כל הפרמטרים האם התקיימו יחסי עובד מעביד.

שוויון בעבודה, פיטורין ומה שביניהם

זכויות עובדים כוללים חוקים רבים שמונעים אפליה ומבקשים לקדם שוויון זכויות בעבודה. במסגרת זו מתייחס החוק לשורה של תכנים ובהם קבלה לעבודה, דיני פיטורין של נשים, היריון ולידה וטיפולי פוריות.

עבירה על החוק משמעה עבירה על החוק שנושאת עונש. כדי להגן על עובדים קובע החוק תקנות מיוחדות לגבי פיטורין ופיצויי פיטורין החל מאופן ביצוע ההליך וכלה בעילות שונות לפיטורין שמקנות זכויות לעובד גם אם הוא מתפטר כמו נישואין או גירושין, הרעת תנאים, מעבר דירה ועוד.

גם אופן החישוב של פיצויי פיטורין טומן בחובו מחלוקות שונות סביב השאלה מה מחושב בפיצויים ומה לא. עם תנאי ההעסקה של מועסקים רבים במשק שכוללים עבודה במשמרות ותשלום שעתי, חשוב לקבל ייעוץ מגורם מוסמך שיוכל להעניק לכם את כל המידע לגבי הזכויות שמוקנות לכם על פי חוק.

 

עוד פסקי דין

פיטורים וסיום העסקה
ברקוביץ אהרוני זיו עורכי דין

הקדימה פיטורים לשימוע – ותפצה את העובדת בעשרות אלפי שקלים

חברת שמירה מסרה למאבטחת מכתב פיטורים בו נרשם שבאפשרותה לתאם מועד לשימוע, אם תרצה. ביה"ד לעבודה הבהיר לחברה שלא מדובר בפריווילגיה בית הדין לעבודה בבאר

קרא עוד »
אפליה בעבודה
ברקוביץ אהרוני זיו עורכי דין

אפליה מחמת גיל – פסק דין

סע"ש 52280-10-18 בתיה עמר נ' אסם השקעות בע"מ רקע עובדתי: התובעת עבדה כמנהלת חשבונות אצל הנתבעת, חברת אסם העוסקת בייצור ושיווק מזון. בעקבות העברת חלק

קרא עוד »
חדשות האתר
ברקוביץ אהרוני זיו עורכי דין

החובות גבוהים? כך תדעו אם אתם מתאימים להליך חדלות פירעון

פרסומים ברשתות החברתיות והבטחות למחיקת חובות משכנעים רבים לפנות להליך חדלות פירעון שלאו דווקא נכון עבורם. חשוב להבין שיש אופציות נוספות ולבחון כל מקרה לגופו  בספטמבר

קרא עוד »

תוכן עניינים