מאמרים חדשים

מדריך להיטל השבחה

היטל השבחה הוא תשלום חובה בעקבות אישור תכנית, מתן הקלה או התרת שימוש חורג המעלים

קרא עוד »

תחומי התמחות

צרו קשר

קטגוריות
ארכיון
יולי 2024
א ב ג ד ה ו ש
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  
Picture of ברקוביץ אהרוני זיו עורכי דין

ברקוביץ אהרוני זיו עורכי דין

מורה שנפלה מחוץ לביתה בחזרה מבית הספר תוכר כנפגעת עבודה

ביטוח לאומי סירב להכיר בה כנפגעת עבודה בטענה שהמקום בו נפלה הוא חלק משטח ביתה. בית הדין לעבודה קבע שהיא נפלה על שביל גישה שמוביל לבית ואינו חלק ממנו ומדובר בפגיעה בדרך מהעבודה.

בית הדין לעבודה בתל אביב הורה לאחרונה לביטוח לאומי להכיר במורה שנפלה בסמוך לביתה כנפגעת עבודה. המורה מתגוררת בבית פרטי. לאחר שסיימה את עבודתה, חנתה את רכבה בסמוך לבית ומעדה על גשרון שמוביל אליו ושברה את ידה. ביטוח לאומי לא הכיר בתאונת עבודה בנימוק שהנפילה ארעה בתחום הבית. שופטת כרמית פלד קיבלה את גרסת המורה שהנפילה קרתה מחוץ לשטח ביתה ולפני שנכנסה הביתה.

המורה (61) עובדת בתיכון ומתגוררת בבית פרטי במושב באזור עמק חפר. ביום גשום של ינואר 2020, בחזרתה מהעבדוה, חנתה את רכבה בסמוך לבית. בדרכה מהרכב, נפלה על שביל, גשרון מעץ, שמוביל לכניסה לביתה, שהיה רטוב בעקבות הגשמים.

תביעה שהגישה לביטוח לאומי להכרה בתאונה כתאונת עבודה נדחתה בנימוק כי התאונה ארעה לאחר שהסתיימה הדרך שלה הביתה, שכן הנפילה קרתה כבר בתחום ביתה הפרטי.

בעקבות ההחלטה הגישה המורה תביעה נגד ביטוח לאומי בבית הדין לעבודה. היא טענה שהנפילה התרחשה בעת שחזרה מעבודתה לביתה ומחוץ לתחום ביתה הפרטי, על שביל העץ.

ביטוח לאומי דבק בעמדתו שהנפילה התרחשה בתחום ביתה הפרטי של המורה ולכן לא מדובר בתאונת עבודה. לחילופין נטען שגם אם גשר הגישה עליו נפלה אינו בתחום ביתה, הרי שהתובעת ומשפחתה נהגו בו 'מנהג בעלים' באופן שהם ראו בו כחלק מרכושם הפרטי.

"טרם הכניסה לבית"

השופטת פלד קבלה את התביעה. היא ציינה שהתובעת הסבירה במספר מקרים שהנפילה ארעה בשביל גישה שמוביל לבית, לפני שער הכניסה לחצר ביתה וגרסתה הייתה עקבית ואמינה.

בנוסף ציינה השופטת שגם מתמונות שצירפה התובעת ניתן להבין שגשר העץ נמצא לפני הכניסה לשטח הבית.

חיזוק נוסף לגרסת המורה היה בעדותו של שכן שסיפר כי הגיע למקום לאחר שנפלה וסייע לה. לפיכך נקבע שהיא החליקה בשביל הגישה שמוביל לביתה, טרם פתחה את השער לחצר הבית.

טענתו החלופית של הביטוח הלאומי נדחתה. השופטת ציינה שאין מחלוקת שגשר הגישה עליו נפלה התובעת אינו בבעלותה ולא נבנה על ידי משפחתה, אלא על ידי הרשות המקומית. משפחת התובעת אמנם ציפתה את הגשרון בעץ, אך עובדה זו אינה הופכת אותו לרכוש המשפחה. התובעת העידה שניתן להיכנס לביתה גם שלא באמצעות הגשרון, כך שכל אדם הנמצא ברחוב יכול להתהלך עליו והוא לא בשליטת המשפחה.    

לפיכך נקבע שהנפילה ארעה בדרך לביתה של התובעת ממקום עבודתה ומחוץ לשטח ביתה, כך שמוצדק להכיר בתאונה כתאונת עבודה.

ביטוח לאומי חויב בהוצאות בגובה 5,000 שקל.

  • ב"כ המורה: עו"ד אייל שלזינגר
  • ב"כ ביטוח-לאומי: עו"ד נועם בן שלום

עו"ד אסף ברק עוסק/ת ב- דיני עבודה
** הכותב/ת לא ייצג/ה בתיק.

פורסם באתר פסק דין

עוד מאמרים בנושא…

מדריכים
ברקוביץ אהרוני זיו עורכי דין

עורך דין מקרקעין – הסכם נאמנות

הסכם נאמנות הוא מסמך משפטי המאפשר לאנשים פרטיים להעביר את נכסיהם, כגון נכסי מקרקעין, לנאמן המנהל ומנהל את הנכסים בשם המוטבים. בהקשר של עסקאות נדל"ן,

קרא עוד »
דיני מקרקעין
ברקוביץ אהרוני זיו עורכי דין

מדריך להיטל השבחה

היטל השבחה הוא תשלום חובה בעקבות אישור תכנית, מתן הקלה או התרת שימוש חורג המעלים את שווי המקרקעין.את היטל ההשבחה מטילה הוועדה המקומית לתכנון ולבנייה

קרא עוד »
ליטיגציה
ברקוביץ אהרוני זיו עורכי דין

המדריך האולטימטיבי למציאת עורך הדין הטוב ביותר למשפט מסחרי ואזרחי

בעולם שבו עניינים משפטיים יכולים להיות מורכבים כמו קורי עכביש, מציאת עורך הדין המתאים דומה לגילוי פנינה נדירה במדבר עצום. כשזה מגיע לניווט בתחומי המשפט

קרא עוד »
ייפוי כוח מתמשך
ברקוביץ אהרוני זיו עורכי דין

ההבדל בין ייפוי כוח תקף מול צוואה

בתחום המורכב של תכנון עיזבון, שבו מסמכים משפטיים מחזיקים בכוח להכתיב את עתיד הנכסים וההחלטות של האדם, הדינמיקה בין ייפוי כוח לצוואה עומדת לעיתים קרובות

קרא עוד »
ביטוח לאומי
ברקוביץ אהרוני זיו עורכי דין

נפגעי תאונות דרכים הנחשבות כתאונות עבודה

תאונת דרכים שאינה תאונת עבודה במקרה של נכות כתוצאה מהתאונה, תטפל בנושא "מחלקת נכות כללית" של המוסד לביטוח לאומי ותבורר זכאותו של הנפגע לקצבת נכות כללית. במקרה

קרא עוד »

תוכן עניינים